Kako se pripremiti za jedrenje

Jedrenje se razlikuje od klasičnog odlaženja na ljetovanje. Umjesto pogleda s plaže na more, sada ćete vi biti oni koji gledaju na plaže s mora, plivati u moru gdje vam noge ne dotiču dno, na prekrasnim plažama imati mjesta za sebe i biti u mogućnosti doći do plaža i uvala kojima drugi nemaju pristup s kopna. Ono što nemate su luksuzni hoteli s poslugom u sobu i prostrani apartmani s ležaljkama u dvorištu, ali zato imate pogled na more u svakom trenutku svog odmora. U 7 dana jedrenja možete vidjeti mnoštvo lokacija, kako na moru, tako i na kopnu. Ako ste jedan od većine sretnika, vaše putovanje pod jedrima može biti praćeno dupinima koji zainteresirano plivaju pored vas.

Prvo što morate znati kada idete na jedrenje je da je unutrašnjost jedrilice ograničena skladišnim prostorom. Ionako ćete većinu dana provesti u kupaćim kostimima ili laganoj odjeći pa nemojte nositi velike i teške kofere koje nemate gdje staviti. Bolja opcija su platnene putne torbe koje se lako mogu složiti i spremiti sa strane. Od odjeće ponesite lagane kratke i duge hlače, majice neka budu pamučne i prozračne, obavezno spakirajte šešir ili kapu svijetle boje kako biste se zaštitili od jakog sunca. Za hladnije večeri ponesite laganu jaknicu ili gornji dio trenirke. Naravno, nezaobilazni komad odjeće su kupaći kostimi. Obuća bi trebala biti razdvojena, za brod i za kopno. Za brod će vam trebati lagane tenisice bijelog potplata kako ne biste cijelo vrijeme bilo bosi, a za kopno ponesite sandale (za šetnje, planinarenje..) i japanke koje će dobro doći u šetnjama ili prilikom odlaska na tuširanje u marini.

Kad smo kod tuširanja, uzmite u obzir da, ako nećete noćiti u marinama svaku noć, nećete imati privilegiju tuširanja toplom vodom svaku večer. Dovoljno je poslije kupanja u moru isprati lice i ruke. Jako je bitno sa sobom ponijeti kremu za sunčanje visokog faktora, kremu protiv opeklina, balzam za usne i ostale preparate koje koristite tijekom vaše higijenske rutine. Ponesite ih u prozirnoj toaletnoj torbici kako biste lako pristupili svemu tijekom tuširanja u marini. Od ostalih kozmetičkih preparata bit će vam potrebni sredstvo protiv insekata, krema za lice, četkica za zube i pasta, škarice za nokte, pinceta, ručnici za brzo sušenje, kvačice za odjeću. Pokušajte se odvojiti od šminke 7 dana, koža će vam slobodno disati i upijati vitamin D, a uz to ćete imati i manje prtljage!

Ne zaboravite ponijeti sa sobom osnovne lijekove poput tableta protiv bolova, temperature, morske bolesti, alergija, kašlja, proljeva i uboda insekata. Također će vam dobro doći toplomjer, flasteri i zavoji.

Ono što će vam uvelike olakšati boravak na jedrilici su sunčane naočale (po mogućnosti privezane trakom oko vašeg vrata), ruksak koji ćete koristiti za izlete, šoping ili tuširanje prilikom odlaska na obalu čamcem, SUP-om ili plivajući (potreban vodootporan ruksak), prijenosni zvučnici, prijenosne baterije za mobitel, zvučnik, sat... Za zabavu možete ponijeti loptu i madrac na napuhavanje, disalicu i naočale za ronjenje i slične predmete. Upamtite da na jedrenju koristite što manje tehnologije kako bi se uz vaše tijelo, i vaš um mogao potpuno odmoriti i odvojiti od realnosti.

Ponašanje na brodu je od iznimne važnosti za skladan godišnji odmor. Bilo da ste s prijateljima ili obitelji, bitno je naglasiti da je skiper odgovoran za sve. Dakle, on ima pravo prije početka jedrenja naglasiti sva pravila ponašanja koja svi putnici moraju poštivati. Zajedničke prostore i imovinu održavajte urednima, raspodijelite odgovornosti poput kuhanja i pranja suđa. Unaprijed isplanirajte kako će izgledati obroci kako biste se opskrbili potrebnim namirnicama. Imajte na umu da su hladnjaci na brodu prilično manji od onih u apartmanima pa nemojte pretjerivati s kvarljivim namirnicima koje traže mjesto u hladnjaku. Obavezno pijte flaširanu vodu kako biste izbjegli unošenje bakterija iz tanka s vodom u organizam. Za kuhanje možete koristiti vodu iz tanka jer će na visokim temperaturama bakterije nestati. Kretanje po brodu uvijek mora biti pažljivo, pogotovo za vrijeme jedrenja, uvijek se pridržavajte za konope i ogradu. Ulazak i silazak s broda također mora biti pažljiv, pogotovo ako je brod privezan krmom na kopno pa se mora prelaziti preko mosta, tzv. pasarele. U valovitim situacijama može biti nezgodno pa zamolite nekoga da vam pruži ruku.

Prije nego što se upustite u avanturu jedrenja, s vama će skiper ili za to zadužena osoba proći osnove gdje se što nalazi u brodu, pa ćete tako dobiti i upute o pojasevima za spašavanje, signalnim raketama, splavi za spašavanje, itd. Kako bi svi bili sigurni najbitnije je slušati upute skipera i poštovati njegova pravila. Tada će se vaše jedrenje pretvoriti u ugodan godišnji odmor koji ćete htjeti zauvijek ponavljati.

Ova web stranica radi boljeg rada i poboljšane funkcionalnosti koristi kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom. Više informacija »